YANGINA DAYANIKLI BUHAR DENGELEYİCİ MEMBRANLAR

havalandırmalı cephelerin bir parçası olarak

İZOLTEKS NG 200

 

 

Bina membranları, havalandırmalı cephe izolasyonuna sahip binaların ısıl korumasının önemli bir unsurudur.

İZOLTEKS NG 200 membran kullanılmaması halinde, binaların enerji verimliliği sürekli olarak azalacaktır.

Bir binanın ısı kayıplarının % 40'tan fazlasını duvarlarından kaybettiği bilinmektedir.

İZOLTEKS NG 200 membranlar, duvar hava geçirgenliğini sınırlandırarak ısı kaybını azaltır.

Rüzgar geçirmeyen ve rüzgara dayanıklı bir membran kullanılmaması halinde, herhangi bir mineral yalıtımın ısı koruma özelliklerinin dört kat azaldığı bilinmektedir.

İZOLTEKS NG 200 membran kullanılmaması halinde, mineral yünün bozulmasının kaçınılmaz olarak kısa sürelerde gerçekleştiği termal görüntüleme teknolojisi kullanılarak,  kanıtlanmıştır.

                                           

Yangına dayanıklı buhar dengeleyici membran İZOLTEKS NG 200 izolasyonun dayanıklılığını artırır, mineral yününün ısı koruma özelliğini korur.

 

 

HAVALANDIRMALI CEPHELERDE İZOLTEKS NG 200 YANGINA DAYANIKLI BUHAR DENGELEYİCİ MEMBRAN  UYGULAMASININ AVANTAJLARI

 

İdeal yangın güvenliği cephe sistemleri:

 • Taşyünü izolasyon liflerinin rüzgar ve nemden etkilenerek aşınmasından korunması amaçlandığında, buhar dengeleyici, su geçirmez ve yanmaz membranların kullanılmaması halinde tartışmalı bir durum ortaya çıkabilir.

 • Artık cephe sistemleri tamamen yanmaz malzemelerden oluşuyor. Bu durum da bina ısı mühendisliği gereksinimlerinin tam olarak uygulanmasını mümkün kılmaktadır.

 

Kaynak  yapma esnasında çıkabilecek bir kıvılcımın, alev alabilen malzemeleri tutuşturmasından kaynaklanan yangın riskleri ortadan kaldırılır:

 • Yangına dayanıklı bir bina membranı İZOLTEKS NG 200 kullanılması, sadece inşaat çalışmaları sırasında değil, binanın kullanımı süresince de kompozit kaplama malzemeleri de dahil olmak üzere, duvarların üzerindeki her türlü giydirme malzemesinin kazara tutuşması sonucu hasar görme ve tahrip olma risklerini ortadan kaldırır.

 

Membranın montajı ve işletiminde yüksek maliyet etkinliği: 

 • İZOLTEKS NG 200 'ün yapıldığı yüksek mukavemetli cam elyafının özelliklerinden dolayı, montaj sırasında Güneşe ve rüzgara uzun süre maruz kalması halinde ve hatta kalifiye olmayan personelin hatalı uygulamalarından dolayı zarar görmez;

 • Genel maliyetleri düşüren ve giydirme cephelerde havalandırma kalitesini artıran yangından korunma difüzörlerinin kurulumuna gerek yoktur.

 

İzolasyon malzemesinin yanlış uygulanmasından kaynaklanan ısı kaybı riskinin azaltılması:

 • Taş yününün boşluksuz olarak döşenmesi ve kurulum sırasında zarar görmemesi zordur. İZOLTEKS NG 200 membran, izolasyondaki çatlakları ve hasarı kapatır.

 

Kaplama malzemesinin montajından önce cephe yalıtımının geçici olarak korunması:

 •     Bazı kişiler, taş yününün montaj sırasında hava şartlarından korunması için yalıtımı geçici bir filmle korumayı tavsiye eder.

              Cephelerde çıkan yangınlar genellikle giydirme montajı öncesinde meydana geldiği için bu riskli bir tavsiyedir.

              Cephenin İZOLTEKS NG 200 ile geçici olarak korunması  aynı zamanda kalıcı olacaktır.

 

Cam elyafının inorganik yapısı, yangına karşı yüksek direnci belirler:

 • Fiberglass İZOLTEKS NG 200, yangına imkan vermez, yanmaz, alev yaymaz ve yangın durumunda zehirli maddeler yaymaz.

 

Yüksek sıcaklıklarda ısı yayılımı, benzer maddelerden 100 kat daha düşüktür:

 • Yangın durumunda İZOLTEKS NG 200 'den ısı yayılımı yalnızca çok hassas cihazlarla tespit edilebilir  ki o da 0,26 MJ / m²'den fazla değildir. Polietilen veya diğer organik materyal temelli malzemeler için aynı gösterge 24 MJ /m²'den az değildir ki bu da İZOLTEKS NG 200 'ün neredeyse 100 katıdır.

 

İZOLTEKS NG 200 'ün yangın güvenliği:

 • İZOLTEKS NG 200  kullanımı, insan yaşamına yönelik tehditler ile yangını yayılmasını engellemesi, yangının yapılara verebileceği maddi hasarlardan kaynaklanan riskleri azaltması nedeni ile çok katlı ve benzersiz binalar için özellikle önemlidir.

Isı yalıtım katmanının hasar görme riskini azaltması:

 • Cephe membranı İZOLTEKS NG 200, yalıtım tesisatı üzerinde yapılan işin kalitesini düşürme veya kaybetme riski olmaksızın, yılın herhangi bir zamanında inşaat işlerinin yapılmasına izin verir;

 • Yüksek mukavemeti, ultraviyole ışınlarına ve dona karşı dayanıklılığı, son derece düşük sıcaklıklarda esnekliği sayesinde İZOLTEKS NG 200 membran, ısı yalıtım katmanını, cephe kaplanmadan önce bile önemli bir süre iklim etkilerinden koruyabilir.

 

İZOLTEKS NG 200 'ün kullanım ömrü:

 • Direkt ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında ömrü en az 100 yıldır. Bu amaçla kullanılması önerilen organik polimer esaslı diğer malzemelerin benzer göstergesi 1 yıldan fazla olmamak üzere vardır.

 

İZOLTEKS NG 200 'ün Dayanıklılığı:

 • Bilinen diğer malzemelerin dayanıklılığından birkaç kat fazladır.


İZOLTEKS NG 200'ün yaşlanmaya direnci:

 •  İZOLTEKS NG 200, yıllar içerisinde bütün özelliklerini orijinal seviyede koruyarak, binanın tüm operasyonel hizmet ömrü boyunca cephenin ısı yalıtımının korunmasını garanti eder.

İZOLTEKS NG 200 membranın yangına karşı diğer uygulamaları:

 • Yanmaz örtü ve perde olarak,

 • Ayrıca yangın ve duman bariyerleri olarak kullanılabilir.